Η Μπάγερν Μονάχου ταπείνωσε την Μπαρτσελόνα

Δημοσιεύθηκε: 16 Αυγ 20 09:34 Κατηγορία: Bet Blogger

Η Μπάγερν Μονάχου βρίσκεται στα ημιτελικά του Champions League σκορπίζοντας με 8-2 την πολύ κατώτερη κι ανήμπορη ν’ αντιδράσει Μπαρτσελόνα.

Δείτε αποδόσεις για τους σημερινούς αγώνες στην Stoiximan

Η Μπάγερν ισοφάρισε το απόλυτο ρεκόρ του Champions League

Η Μπάγερν Μονάχου έγραψε ιστορία στο θεσμό, καθώς τα οκτώ γκολ που πέτυχε είναι η καλύτερη επίδοση που έχει σημειωθεί στο Champions League.

Βέβαια η Μπάγερν Μονάχου δεν είναι μόνη της σ’ αυτή τη λίστα, καθώς άλλες τέσσερις ομάδες έχουν καταφέρει να φτάσουν τον πίνακα του σκορ σε τέτοια επίπεδα. Αυτές είναι οι Ρεάλ Μαδρίτης, Μονακό, Ντόρτμουντ και Λίβερπουλ.

Το φιλμ του αγώνα

Κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί αυτό που θα γινόταν για 90 λεπτά στις τέσσερις γραμμές του «Da Luz» της Λισαβόνας. Εκεί όπου η Μπάγερν σκόρπισε την Μπαρτσελόνα με 8-2 κι ουσιαστικά έδειξε ότι είναι μια μηχανή παραγωγής γκολ απέναντι σε μια ανύπαρκτη άμυνα.

Για το ματς δεν μπορούμε να πούμε και πολλά, καθώς το σκορ αποτυπώνει πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων στο γήπεδο. Η Μπάγερν ξεκίνησε από την αρχή του ματς πολύ δυνατά, προηγήθηκε με τον Μίλερ κι έδειχνε ότι μπορεί ανά πάσα ώρα και στιγμή να δημιουργήσει προβλήματα στην Μπαρτσελόνα που από το κέντρο και πίσω είχε τεράστια προβλήματα. Μπορεί η ισοφάριση με το αυτογκόλ του Αλάμπα να έδωσε ψυχολογία στους «μπλαουγκράνα», όμως αυτό δεν κράτησε για πολύ. Οι Βαυαροί πάτησαν γκάζι κι από το 22’ έως το 31’ είχαν κάνει το σκορ 4-1.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε σ’ εκείνο το σημείο. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν μπήκε πάλι πιο δυνατά, έχασε ευκαιρίες αλλά το γκολ το βρήκε η Μπαρτσελόνα με τον Σουάρεζ. Ωστόσο η διαφορά επιπέδου ήταν χαοτική και η Μπάγερν δεν είχε σκοπό να επιτρέψει στην αντίπαλό της να την πλησιάσει. Έτσι, μέσα σε 22 λεπτά το σκορ έγινε 7-2, για να έρθει στο 89’ ο Κουτίνιο και να διαμορφώσει το τελικό 8-2 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Ο Βραζιλιάνος μάλιστα είχε και μία ασίστ, δίνοντας την καλύτερη απάντηση στην Μπαρτσελόνα που τον έχει στείλει δανεικό στην Μπάγερν, καθώς δεν τον θέλει.

Ηχηρό βαυαρικό μήνυμα

Η Μπάγερν του Φλικ είναι όλο αυτό τον καιρό σε ανοδική πορεία και χθες έστειλε ένα ηχηρότατο μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση.

Οι Βαυαροί δείχνουν ότι μπορούν να φτάσουν στην κορυφή της Ευρώπης μετά από επτά χρόνια. Η εικόνα τους είναι εξαιρετική και το γεγονός ότι διέλυσαν έστω και την κατώτερη Μπαρτσελόνα τους βάζει αυτόματα μέσα στα φαβορί. Κατ’ εμέ η Μπάγερν άτρωτη δεν είναι, όμως είναι μια ομάδα-μηχανή που βάζει ένταση στο παιχνίδι της, πιέζει ψηλά, κερδίζει κατοχές και ταυτόχρονα έχει τον Λεβαντόφσκι, ο οποίος διανύει την καλύτερη σεζόν της καριέρας του.

Πλέον η Μπάγερν περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της από το ζευγάρι Λυών-Μάντσεστερ Σίτι και έπειτα θα χτίσει τα πλάνα της για το μεγάλο ημιτελικό.

Aκουλούθησε το Bet-on-arme στα social media!