Home » BET BLOGGER » Μπουντεσλίγκα, Ντόρτμουντ – Σάλκε το αγύριστο που… γύρισε
Bundesliga

Μπουντεσλίγκα, Ντόρτμουντ – Σάλκε το αγύριστο που… γύρισε

Φίλες, φίλοι γεια χαρά σε όλες και όλους! Πριν εισέλθουμε και αυτή την φορά στο ιδιαίτερα ενδιαφέρον θέμα μας (θέλω να ελπίζω) να σας ενημερώσω πως το Κουπόνι του Πάμε Στοίχημα κι αυτή τη βδομάδα θα είναι ιδιαίτερα πλούσιο με πάρα πολλούς ενδιαφέροντες αγώνες.

Εσείς αυτό που έχετε να κάνετε, όπως εξάλλου κάθε φορά είναι να διαβάζετε απ’ τον ιστοχώρο μας, τις προτάσεις των ειδικών μας, ενώ ύστερα να επιλέξετε τους αγώνες που σας κεντρίζουν το ενδιαφέρον και να ποντάρετε, οπότε με σωστή μελέτη, καθοδήγηση και (ασφαλώς) τύχη να έχετε την ευκαιρία να οδηγηθείτε στο ταμείο.

Στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Bundensliga, η Μπορούσια Ντόρντμουντ υποδέχτηκε την Σάλκε. Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου το σκορ είχε διαμορφωθεί στα πλαίσια του 4-0 υπέρ των γηπεδούχων με τα τέρματα των Ομπαμεγιάνγκ, Σταμπουλί (αυτογκόλ), Γκέτσε, Γκερέιρο, γκολ τα οποία σημειωτέον είχαν επιτευχθεί μέχρι το 25ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο κι ενώ όλοι οι φίλοι της Μπορούσια πίστεψαν πως θα παρακολουθήσουνε έναν «υγιεινό περίπατο», αφού η διαφορά του σκορ των δύο ομάδων ήταν τέτοια, η οποία (ρεαλιστικά) δεν επέτρεπε στην Σάλκε να διεκδικήσει τίποτα καλό, εν τούτοις διαψεύστηκαν και μάλιστα οικτρά.

Στο 61 της συνάντησης ο Μπούργκσταλερ μείωσε σε 4-1, ενώ στο 65, δηλαδή μέσα σε μόλις τέσσερα λεπτά η Σάλκε έφτασε την διαφορά της στα δύο γκολ, αφού έγινε το 4-2 με σκόρερ τον Αρίτ. Σαν να μην έφταναν όμως όλα αυτά στο σύνολο της ομάδας της Ντόρντμουντ, έρχεται και η αποβολή του Ομπαμεγιάνγκ στο 72ο λεπτό και το άγχος αρχίζει να «φορτώνει» τα πόδια των γηπεδούχων.

Ο Καλιγκιούρι στο 86 κάνει τις καρδιές των «Βεστφαλών» οπαδών να χτυπήσουν για τα καλά από αγωνία, εφόσον μειώνει σε 4-3 βάζοντας «φωτιά» στα ολίγα εναπομείναντα λεπτά της συνάντησης.

Εδώ να αναφέρουμε πως η Μπορούσια όπως απέδειξε για άλλη μία φορά την φετινή αγωνιστική περίοδο είναι μία ομάδα πλήρως αναξιόπιστη με «ξεσπάσματα» τόσο προς τα πάνω, όσο και προς τα κάτω. Αυτή την περίοδο διανύει το δεύτερο εκ των προαναφερθέντων σκελών (κάθοδο δηλαδή) και τούτο ήρθε να το επιβεβαιώσει ο Νάλντο, ο οποίος σκόραρε στο 94 κάνοντας το 4-4, πράγμα που είχε να το καταφέρει ομάδα (να μην χάσει παιχνίδι, ενώ ήταν πίσω στο σκορ με τέσσερα τέρματα) απ’ το μακρινό 1976 όταν το χε κάνει (ποια άλλη θα μπορούσε άραγε) η Μπάγερν Μονάχου.

Αν η Μπορούσια Ντόρτμουντ πάντως έχασε ακόμη κι αυτή την ευκαιρία για συγκομιδή των 3 βαθμών και «πέταξε» στον «κάλαθο των αχρήστων» τους 2 εξ’ αυτών, νομίζω πως καταλαβαίνουμε πως κάθε ελπίδα για κάτι που μέχρι πριν λίγες αγωνιστικές φάνταζε λογικότατο, δηλαδή να διεκδικήσει το πρωτάθλημα, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου τελειώνει κι ας προσέξει η Μπορούσια λίγο τις εμφανίσεις της μην έχει και άλλα… “ντράβαλα” προς το τέλος της σεζόν φτάνοντας αρκετά κάτω στην βαθμολογία κι ας επιδείξει την δέουσα σοβαρότητα.