Home » BET BLOGGER » Ρεάλ Μαδρίτης: Η απόλυτη Βασίλισσα του Champions League
Ρεαλ Μαδρίτης champions league

Ρεάλ Μαδρίτης: Η απόλυτη Βασίλισσα του Champions League

Σίγουρα, υπάρχουν πολλές ομάδες, οι οποίες έχουν γράψει την δική τους ιστορία στο κύπελλο Πρωταθλητριών και μετέπειτα στο Champions League. Όμως, με την ευκαιρία της έναρξης που έγινε χθες στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση εντός των Ευρωπαϊκών συνόρων θα αναφερθούμε στο ποδοσφαιρικό μεγαθήριο που λέγεται Ρεάλ, τις πορείες της, καθώς επίσης και τους τίτλους της (11 το σύνολο) που έχει κατακτήσει ως σήμερα.

Το Κύπελλο Πρωταθλητριών όπως αρχικά ξεκίνησε την περίοδο 1955-1956 όταν νίκησε την Γαλλική Ρεμς στον τελικό κατόπιν μιας πορείας που σε πολλά μάτς την φέρανε στο τελικό οριακά, αφού είχε χάσει στον προημιτελικό για παράδειγμα 3-0 απ’ την Παρτιζάν εκτός έδρας, όμως εντός την φιλοδώρησε με 4 γκολ και αντίστοιχα ηττήθηκε απ’ τη Μίλαν με 2-1 εκτός έδρας, όμως είχε επικρατήσει με 4-2 στο Μπερναμπέου. Στο τελικό λοιπόν βρέθηκε πίσω με 2 γκολ διαφορά αφού στο 6 ο Λεμπλόντ άνοιξε το σκορ για τους Γάλλους και στο 10 διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του ο Τέμπλιν.

Μαθημένη στο να μάχεται η Ρεάλ μείωσε με τον σπουδαίο Ντι Στέφανο και κατόπιν ο Ρίαλ στο 30ο λεπτό έφερε τον αγώνα στα ίσα με τους Γάλλους όμως να αποδεικνύουν πως είναι σκληροτράχηλοι και να προηγούνται εκ νέου με τον Χιντάλγκο στο 62, αλλά η Ρεάλ επιστρέφει ξανά στον αγώνα με τον Μαρκίτος στο 67, με τον Ρίαλ στο 79 να διαμορφώνει το τελικό 4-3 και να δίνει τον πρώτο τίτλο αυτής της σπουδαίας-όπως εξελίχθηκε με το πέρασμα των ετών-διοργάνωσης στους Μαδριλένους.

Την αμέσως επόμενη χρονιά (1956-1957) και πάλι η Ρεάλ έφτασε στον τελικό πιο εύκολα αυτή τη φορά και θα βρισκόταν αντιμέτωπη με την Ιταλική Φιορεντίνα. Το ημίχρονο θα έληγε με λευκή ισοπαλία και ο αγώνας θα γινόταν δύσκολος για αμφότερες τις ομάδες, αφού οι άμυνες ήταν κλειστές και όποια πετύχαινε το πρώτο γκολ, θεωρητικά θα ήταν και εκείνη που θα έπαιρνε τον πολυπόθητο τίτλο και πράγματι, η Ρεάλ με τον Ντι Στέφανο στο 69 άνοιξε το σκορ και στο 75 ήρθε ο Γκέντο (ο οποίος είναι ο πολυνίκης παίκτης του θεσμού με 6 κατακτήσεις) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα που ήταν 2-0 δίνοντας τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο στους Μαδριλένους και καταστόντας σαφές το ποια ήταν η πλέον κυρίαρχη ομάδα στην Ευρώπη εκείνα τα χρόνια.

real-1956Το 1957-1958 η Ρεάλ θα έβρισκε στο τελικό και πάλι μία ομάδα απ’ την Ιταλία. Αυτή τη φορά όμως θα ήταν η Μίλαν και κατόπιν μιας νέας αξιόλογης πορείας μέχρι το τελικό η Ρεάλ είχε το δύσκολο έργο να υπερασπιστεί το τίτλο που είχε κατακτήσει τα δύο προηγούμενα χρόνια. Ο Σιαφίνο άνοιξε το σκορ για τη Μίλαν στο 59 με τον Ντι Στέφανο να σκοράρει για τρίτο συνεχόμενο τελικό και να γράφει το 1-1, όμως ο Γκρίλο δίνει στους Μιλανέζους νέο προβάδισμα με τον Ριάλ να ισοφαρίζει και να στέλνει το μάτς στην παράταση. Εκεί, ο Φρανσίσκο Γκέντο θα “καρφώσει” τη Μίλαν αφού θα βάλει το γκολ που θα επιτρέψει σε όλη την Μαδρίτη να πανηγυρίσει ξανά και ένας ακόμα τίτλος να μπει στο παλμαρέ της σπουδαίας Ρεάλ.

Το 1958-1959 με την Ρεάλ να χρειάζεται τρίτο μάτς για να αποκλείσει στον ημιτελικό μία άλλη ομάδα απ’ την Μαδρίτη, την Ατλέτικο, φτάνει στο τελικό αντιμετωπίζοντας την Ρεμς που οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί ξανά πριν 4 χρόνια με την Ρεάλ να είχε φύγει τότε θριαμβεύτρια και πράγματι έτσι έγινε ξανά αφού ο Ματέος μόλις στο πρώτο λεπτό άνοιξε το σκορ και στο 47 ο Ντι Στέφανο, ο οποίος σκόραρε για 4ο συνεχόμενο τελικό, ρεκόρ απίστευτο και άσπαστο θα μπορούσε να πει κανείς, αλλά θα το έσπαγε ο ίδιος την επόμενη σεζόν όπως θα δούμε, έδωσε μέσα στη Γερμανία όπου διεξαγόταν ο αγώνας την 4η συνεχόμενη κατάκτηση για μία ομάδα που φάνταζε πραγματικά “διαστημική” και ασταμάτητη.

Στις 18 του Μάη του 1960 η Ρεάλ θα κλείσει μια χρυσή πενταετία αφού θα αντιμετώπισε την Άιντραχτ Φρανκφούρτης και θα την συνέθλιβε με 7-3 με τον “Καλπάζων Συνταγματάρχη” Φέρεντς Πούσκας να σημειώνει 4 γκολ (46, 56, 60, 71) και τον σπουδαίο Αλφρέντο Ντι Στέφανο να κάνει χατ τρικ (27, 30, 73) κατορθώνοντας να γίνει ο μοναδικός παίκτης ως σήμερα που έχει σκοράρει σε 5 τελικούς που επιπλέον ήταν και συνεχόμενοι. Η Φρανκφούρτη παρόλο που είχε προηγηθεί με τον Κρεμπ στο 18 και μείωσε κάπως το σκορ με τον Στάιν στο 72 και 75 δεν απέφυγε μια ταπεινωτική ήττα σε έναν τελικό με την απόλυτη ομάδα εκείνων των χρόνων που έγραψε την ιστορία της με ολόχρυσα γράμματα.

Το 1965-1966 επανέρχεται έπειτα από απουσία αρκετών χρόνων στους τίτλους η Ρεάλ αποκλείοντας την Ίντερ στον ημιτελικό και φτάνοντας απέναντι στην Παρτιζάν στο τελικό με τους Μαδριλένους να μένουν πίσω στο σκορ, αφού ο Βάσοβιτς στο 55 άνοιξε το σκορ για την Παρτιζάν αλλά με τεράστια αποθέματα ψυχής να κάνουν την ανατροπή με τον Αμάντσιο στο 70 και τον Σερένα στο 76 και έτσι να κατακτούν το τρόπαιο για έκτη φορά τόσο η ομάδα, όσο και ο Φρανσίσκο Χέντο, ο οποίος όπως αναφέραμε και άνωθεν είναι ο μοναδικός παίκτης που έχει κατακτήσει τόσες φορές το Κύπελλο Πρωταθλητριών και το ρεκόρ του ακόμα και στις μέρες μας μοιάζει “άσπαστο.”

real-1998Θα πάμε πολλά χρόνια μετά όμως για να ξαναδούμε την ομάδα απ’ την Μαδρίτη να κατακτάει το Champions League (αφού πλέον έχει μετονομαστεί). Το 1997-1998 με πολλές προσθήκες η Ρεάλ θα καταφέρει να πάει σε έναν ακόμα τελικό και να γευτεί ξανά την χαρά ενός τίτλου. 32 χρόνια μετά την τελευταία της κατάκτηση της εν λόγω διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει την Γιουβέντους και σε ένα μάτς που κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες, ο Μιγιάτοβιτς στο 66 με το “χρυσό” αυτό γκολ θα δώσει το έναυσμα για τρελά πανηγύρια στην Ρεάλ, αφού ένας τίτλος που κάποτε ήταν “μόνο δικός της” της είχε στερηθεί για περίπου 3 δεκαετίες. Η Ρεάλ λοιπόν θα κατακτήσει το Champions League και σιγά σιγά θα επανέρχεται στις μεγάλες επιτυχίες και τους τίτλους όπως θα δούμε και στη συνέχεια.

Αποκλείοντας στον ημιτελικό την περσινή φιναλίστ, Μπάγερν Μονάχου το 1999-2000 η Ρεάλ Μαδρίτης θα αντιμετώπιζε στο τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της μία ομάδα απ’ την ίδια χώρα. Συγκεκριμένα αναφερόμαστε στην Βαλένθια που αρκέστηκε σε ρόλο “κομπάρσου” στον αγώνα με τους Μαδριλένους να ανοίγουν το σκορ με τον Μοριέντες στο 39, τον Μακμάναμαν στο 67 να γράφει το 2-0 και τον Ραούλ στην αντεπίθεση να περνάει τον Κανιθάρες και με ωραίο πλασέ να διαμορφώνει το τελικό 3-0 και ένας ακόμα τίτλος να πηγαίνει προς Μαδρίτη μεριά, για την ακρίβεια ο 8ος.

Δύο χρόνια αργότερα τη σεζόν 2001-2002 η Ρεάλ θα τεθεί αντιμέτωπη με μία Γερμανική ομάδα, την Λεβερκούζεν του Μπάλακ, του Μπουτ και του Λούσιο. Ο Ραούλ θα ανοίξει το σκορ έπειτα από έμπνευση του Ρομπέρτο Κάρλος που του μεταβίβασε την μπάλα απ’ το πλάγιο στο 8ο λεπτό με την Λεβερκούζεν να ισοφαρίζει γρήγορα και συγκεκριμένα στο 13ο λεπτό με τον Βραζιλιάνο Λούσιο έπειτα από στημένη φάση.

Στο 45 όμως ήρθε ίσως το ωραιότερο γκολ που έχει μπει ποτέ σε τελικό Champions League, αφού ο Ζιντάν έπειτα από ασίστ του Ρομπέρτο Κάρλος έπιασε ένα εναέριο γυριστό σουτ μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στο Μπουτ και σφραγίζοντας εκείνο τον τελικό με εκείνη την πραγματικά ΓΚΟΛΑΡΑ. Ο Θέσαρ, ο οποίος έγινε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο αντικαταστάθηκε απ’ τον Κασίγιας με τον “Άγιο Ίκερ” να πιάνει πάρα πολλά στο τέλος και να κρατάει αυτή την πολυπόθητη νίκη για τη Ρεάλ σφραγίζοντας την θέση του κάτω απ’ τα γκολποστ ως βασικός στα επόμενα χρόνια για τους Μαδριλένους.

real-2014Το 2013-2014 είχε έρθει επιτέλους η ώρα για το δέκατο Champions League. Συντρίβοντας την Μπάγερν Μονάχου στα ημιτελικά με 0-4 (πρώτος αγώνας 1-0 υπέρ της Ρεάλ) αντιμετωπίζει στο τελικό την Ατλέτικο Μαδρίτης και για πρώτη φορά στον θεσμό δύο ομάδες απ’ την ίδια πόλη τίθενται αντιμέτωπες με την Ρεάλ από τραγικό λάθος του Κασίγιας να βρίσκεται πίσω στο σκορ με τον Γκοντίν να ανοίγει τον λογαριασμό του αγώνα και ως το 93 η Ατλέτικο διατηρεί το προβάδισμα με τον Ράμος να έρχεται ως “μάνα εξ’ ουρανού” και με άπιαστη κεφαλιά να ισοφαρίζει στέλνοντας τον αγώνα σε παράταση. Εκεί, ο Μπέιλ στο 110 έκανε το 2-1 και ουσιαστικά με αποδυναμωμένη την Ατλέτικο, ψυχή τε και σώματι ο Μαρτσέλο στο 118 διαμορφώνει το 3-1 και ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 120 με πέναλτι το 4-1 φτάνοντας τα 17 γκολ σε μία σεζόν στη διοργάνωση (ρεκόρ που υπάρχει ως σήμερα) και συμπληρώνοντας το κερασάκι στην τούρτα σε μία ακόμα σπουδαία εμφάνιση της Ρεάλ.

Τέλος, ερχόμαστε στα περσινά όταν και πάλι οι δύο ομάδες απ’ την Μαδρίτη βρέθηκαν αντιμέτωπες και έτσι τη σεζόν 2015-2016 ο τελικός ήταν μια ευκαιρία για την Ατλέτικο να πάρει εκδίκηση, ενώ παράλληλα θα κατακτούσε το Champions League και για τη Ρεάλ αντίστοιχα να αυξήσει το σύνολο των τροπαίων της.

Ο Σέρχιο Ράμος στο 15 έβαλε σε θέση οδηγού την Ρεάλ και τον Καράσκο στο 79 να ισοφαρίζει στέλνοντας το μάτς στη παράταση. Εκεί δεν μπήκε κάποιο γκολ, συνεπώς οδηγηθήκαμε στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι όπου εκεί ο Χουανφράν αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι και ο Ρονάλντο ευστόχησε το τελευταίο πέναλτι βάζοντας φαρδιά πλατιά την υπογραφή του και σε αυτό το τελικό.

Να αναφέρουμε πως η Ρεάλ έχει και 3 χαμένους τελικούς απέναντι στις Μπενφίκα (1961-1962) με 5-3, Ίντερ (1963-1964) με 3-1 και Λίβερπουλ (1980-1981) με 1-0.

Το αν η Ρεάλ θα καταφέρει φέτος να γίνει η πρώτη ομάδα απ’ όταν μετονομάστηκε που θα πάρει το Champions League για δεύτερη συνεχόμενη φορά μένει να το δούμε στην πράξη. Εμείς να ευχηθούμε απλά καλή τύχη και στην Ρεάλ και σε όλες τις ομάδες και μακάρι να δούμε όσο καλύτερη μπάλα γίνεται!

Απόστολος Μιχαηλίδης

Βρείτε τον συντάκτη μας στο Facebook

Σίγουρα, υπάρχουν πολλές ομάδες, οι οποίες έχουν γράψει την δική τους ιστορία στο κύπελλο Πρωταθλητριών και μετέπειτα στο Champions League. Όμως, με την ευκαιρία της έναρξης που έγινε χθες στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση εντός των Ευρωπαϊκών συνόρων θα αναφερθούμε στο ποδοσφαιρικό μεγαθήριο που λέγεται Ρεάλ, τις πορείες της, καθώς επίσης και τους τίτλους της (11 το σύνολο) που έχει κατακτήσει ως σήμερα. Το Κύπελλο Πρωταθλητριών όπως αρχικά ξεκίνησε την περίοδο 1955-1956 όταν νίκησε την Γαλλική Ρεμς στον τελικό κατόπιν μιας πορείας που σε πολλά μάτς την φέρανε στο τελικό οριακά, αφού είχε χάσει στον προημιτελικό για παράδειγμα 3-0 απ’ την…

Review Overview

Αξιολογήστε το άρθρο

Summary : Σίγουρα, υπάρχουν πολλές ομάδες, οι οποίες έχουν γράψει την δική τους ιστορία στο κύπελλο Πρωταθλητριών και μετέπειτα στο Champions League. Μεγαθήρια όμως στο θεσμό είναι λίγα...

User Rating: 4.63 ( 3 votes)