UEFA Nations League (Οι όμιλοι και όλες οι αγωνιστικές)

Bet Blogger
nations-league

Η UEFA για πρώτη φορά διεξάγει ένα νέο πρωτάθλημα πριν τα προκριματικά του Euro 2020 το οποίο το έχει ονομάσει UEFA Nations League. Το πρωτάθλημα αυτό ουσιαστικά αντικαθιστά κατά κάποιο τρόπο τα φιλικά των εθνικών ομάδων πριν από μια μεγάλη διοργάνωση. Ξεκινάει στις 6 Σεπτεμβρίου και θα τελειώσει στις 9 Ιουνίου.

To κέρδος των ομάδων από το το νέο πρωτάθλημα θα είναι 4 εισιτήρια για τους ομίλους του Euro 2020. Τα υπόλοιπα εισιτήρια για τους ομίλους θα δοθούν κανονικά μέσα από προκριματικά όπως γινόταν και πιο παλιά.

Οι 4 νικητές των ομίλων της league A θα συμμετέχουν στο UEFA Nations League Finals (Final-4). Θα γίνουν κανονικά 2 ημιτελικοί και τελικός. Σε ποια χώρα θα γίνει αυτό το Final-4 ακόμα δεν εχει αποφασισθεί.

Στους υπόλοιπους ομίλους (B,C και D) οι ομάδες που θα τερματίσουν στην πρώτη θέση θα κερδίζουν την άνοδο τους για την μεγαλύτερη κατηγορία (πχ ο πρώτος από τον D όμιλο θα πάει στον C όμιλο.) Οι ομάδες που θα τερματίζουν στην τελευταία θέση θα υποβιβάζονται στον αμέσως πιο κάτω όμίλο. Με αυτόν τον τρόπο θα διαμορφωθούν οι ομίλοι για τα επόμενα Nations League.

Τον Μάρτιο 2020 θα γίνει ένα άλλο Final-4 ανάμεσα στους νικητές όλων των ομίλων και κάπως έτσι θα προκύψουν και τα 4 εισιτήρια για τα τελικό του Euro 2020.

Στο Nations League συμμετέχουν 55 εθνικές ομάδες οι οποίες έχουν χωριστεί σε 4 κατηγορίες ανάλογα με την δυναμικότητα τους (βάση της κατάταξης στης FIFA μέχρι αρχές του 2018).

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τους ομίλους καθώς και όλες τις αγωνιστικές μέχρι το Final-4

 

 League Α 

A1: Γερμανία, Γαλλία, Ολλανδία
A2: Βέλγιο, Ελβετία, Ισλανδία
A3: Πορτογαλία, Ιταλία, Πολωνία
A4: Ισπανία, Αγγλία, Κροατία

 

 League B 

B1: Σλοβακία, Ουκρανία, Τσεχία
B2: Ρωσία, Σουηδία, Τουρκία
B3: Αυστρία, Βοσνία & Ερζεγοβίνη, Βόρεια Ιρλανδία
B4: Ουαλία, Ιρλανδία, Δανία

 

 League C 

C1: Σκωτία, Αλβανία, Ισραήλ
C2: Ουγγαρία, Ελλάδα, Φινλανδία, Εσθονία
C3: Σλοβενία, Νορβηγία, Βουλγαρία, Κύπρος
C4: Ρουμανία, Σερβία, Μαυροβούνιο, Λιθουανία

 

 League D 

D1: Γεωργία, Λετονία, Καζακστάν, Ανδόρα
D2: Λευκορωσία, Λουξεμβούργο, Μολδαβία, Σαν Μαρίνο
D3: Αζερμπαϊτζάν, Νησιά Φερόε, Μάλτα, Κόσοβο
D4: Σκόπια, Αρμενία, Λιχτενστάιν, Γιβραλτάρ

 

Το πρόγραμμα των αγώνων μέχρι το Final 4

 League A 

 A1: Γερμανία, Γαλλία, Ολλανδία 

1η αγωνιστική
Γερμανία – Γαλλία (06/09, 21:45)

2η αγωνιστική
Γαλλία – Ολλανδία (09/09, 21:45)

3η αγωνιστική
Ολλανδία – Γερμανία (13/10, 21:45)

4η αγωνιστική
Γαλλία – Γερμανία (16/10, 21:45)

5η αγωνιστική
Ολλανδία – Γαλλία (16/11, 21:45)

6η αγωνιστική
Γερμανία – Ολλανδία (19/11, 21:45)


 A2: Βέλγιο, Ελβετία, Ισλανδία 

1η αγωνιστική
Ελβετία – Ισλανδία (08/09, 19:00)

2η αγωνιστική
Ισλανδία – Βέλγιο (11/09, 21:45)

3η αγωνιστική
Βέλγιο – Ελβετία (12/10, 21:45)

4η αγωνιστική
Ισλανδία – Ελβετία (15/10, 21:45)

5η αγωνιστική
Βέλγιο – Ισλανδία (15/11, 21:45)

6η αγωνιστική
Ελβετία – Βέλγιο (18/11, 21:45)


 A3: Πορτογαλία, Ιταλία, Πολωνία 

1η αγωνιστική
Ιταλία – Πολωνία (07/09, 21:45)

2η αγωνιστική
Πορτογαλία – Ιταλία (10/09, 21:45)

3η αγωνιστική
Πολωνία – Πορτογαλία (11/10, 21:45)

4η αγωνιστική
Πολωνία – Ιταλία (14/10, 21:45)

5η αγωνιστική
Ιταλία – Πορτογαλία (17/11, 21:45)

6η αγωνιστική
Πορτογαλία – Πολωνία (20/11, 21:45)


 A4: Ισπανία, Αγγλία, Κροατία 

1η αγωνιστική
Αγγλία – Ισπανία (08/09, 21:45)

2η αγωνιστική
Ισπανία – Κροατία (11/09, 21:45)

3η αγωνιστική
Κροατία – Αγγλία (12/10, 21:45)

4η αγωνιστική
Ισπανία – Αγγλία (15/10, 21:45)

5η αγωνιστική
Κροατία – Ισπανία (15/11, 21:45)

6η αγωνιστική
Αγγλία – Κροατία (18/11, 16:00)


 League B 

 B1: Σλοβακία, Ουκρανία, Τσεχία 

1η αγωνιστική
Τσεχία – Ουκρανία (06/09, 21:45)

2η αγωνιστική
Ουκρανία – Σλοβακία (09/09, 16:00)

3η αγωνιστική
Σλοβακία – Τσεχία (13/10, 16:00)

4η αγωνιστική
Ουκρανία – Τσεχία (16/10, 21:45)

5η αγωνιστική
Σλοβακία – Ουκρανία (16/11, 21:45)

6η αγωνιστική
Τσεχία – Σλοβακία (19/11, 21:45)


 B2: Ρωσία, Σουηδία, Τουρκία 

1η αγωνιστική
Τουρκία – Ρωσία (07/09, 21:45)

2η αγωνιστική
Σουηδία – Τουρκία (10/09, 21:45)

3η αγωνιστική
Ρωσία – Σουηδία (11/10, 21:45)

4η αγωνιστική
Ρωσία – Τουρκία (14/10, 19:00)

5η αγωνιστική
Τουρκία – Σουηδία (17/11, 19:00)

6η αγωνιστική
Σουηδία – Ρωσία (20/11, 21:45)


 B3: Αυστρία, Βοσνία & Ερζεγοβίνη, Βόρεια Ιρλανδία 

1η αγωνιστική
Βόρεια Ιρλανδία – Βοσνία & Ερζεγοβίνη (08/09, 16:00)

2η αγωνιστική
Βοσνία & Ερζεγοβίνη – Αυστρία (11/09, 21:45)

3η αγωνιστική
Αυστρία – Βόρεια Ιρλανδία (12/10, 21:45)

4η αγωνιστική
Βοσνία & Ερζεγοβίνη – Βόρεια Ιρλανδία (15/10, 21:45)

5η αγωνιστική
Αυστρία – Ισπανία (15/11, 21:45)

6η αγωνιστική
Βόρεια Ιρλανδία – Αυστρία (18/11, 19:00)


 B4: Ουαλία, Ιρλανδία, Δανία 

1η αγωνιστική
Ουαλία – Ιρλανδία (06/09, 21:45)

2η αγωνιστική
Δανία – Ουαλία (09/09, 19:00)

3η αγωνιστική
Ιρλανδία – Δανία (13/10, 21:45)

4η αγωνιστική
Ιρλανδία – Ουαλία (16/10, 21:45)

5η αγωνιστική
Ουαλία – Δανία (16/11, 21:45)

6η αγωνιστική
Δανία – Ιρλανδία (19/11, 21:45)


 League C 

 C1: Σκωτία, Αλβανία, Ισραήλ 

1η αγωνιστική
Αλβανία – Ισραήλ (07/09, 21:45)

2η αγωνιστική
Σκωτία – Αλβανία (10/09, 21:45)

3η αγωνιστική
Ισραήλ – Σκωτία (11/10, 21:45)

4η αγωνιστική
Ισραήλ – Αλβανία (14/10, 21:45)

5η αγωνιστική
Αλβανία – Σκωτία (17/11, 21:45)

6η αγωνιστική
Σκωτία – Ισραήλ (20/11, 21:45)


 C2: Ουγγαρία, Ελλάδα, Φινλανδία, Εσθονία 

1η αγωνιστική
Φινλανδία – Ουγγαρία (08/09, 19:00)
Εσθονία – Ελλάδα (08/09, 21:45)

2η αγωνιστική
Ουγγαρία – Ελλάδα (11/09, 21:45)
Φινλανδία – Εσθονία (11/09, 21:45)

3η αγωνιστική
Ελλάδα – Ουγγαρία (12/10, 21:45)
Εσθονία – Φινλανδία (12/10, 21:45)

4η αγωνιστική
Εσθονία – Ουγγαρία (15/10, 21:45)
Φινλανδία – Ελλάδα (15/10, 21:45)

5η αγωνιστική
Ουγγαρία – Εσθονία (15/11, 21:45)
Ελλάδα – Φινλανδία (15/11, 21:45)

6η αγωνιστική
Ουγγαρία – Φινλανδία (18/11, 21:45)
Ελλάδα – Εσθονία (18/11, 21:45)


 C3: Σλοβενία, Νορβηγία, Βουλγαρία, Κύπρος 

1η αγωνιστική
Σλοβενία – Βουλγαρία (06/09, 21:45)
Νορβηγία – Κύπρος (06/09, 21:45)

2η αγωνιστική
Βουλγαρία – Νορβηγία (09/09, 19:00)
Κύπρος – Σλοβενία (09/09, 21:45)

3η αγωνιστική
Νορβηγία – Σλοβενία (13/10, 19:00)
Βουλγαρία – Κύπρος (13/10, 21:45)

4η αγωνιστική
Νορβηγία – Βουλγαρία (16/10, 21:45)
Σλοβενία – Κύπρος (16/10, 21:45)

5η αγωνιστική
Κύπρος – Βουlγαρία (16/11, 21:45)
Σλοβενία – Νορβηγία (16/11, 21:45)

6η αγωνιστική
Βουλγαρία – Σλοβενία (19/11, 21:45)
Κύπρος – Νορβηγία (19/11, 21:45)


 C4: Ρουμανία, Σερβία, Μαυροβούνιο, Λιθουανία 

1η αγωνιστική
Λιθουανία – Σερβία (07/09, 21:45)
Ρουμανία – Μαυροβούνιο (07/09, 21:45)

2η αγωνιστική
Σερβία – Ρουμανία (10/09, 21:45)
Μαυροβούνιο – Λιθουανία (10/09, 21:45)

3η αγωνιστική
Λιθουανία – Ρουμανία (11/10, 21:45)
Μαυροβούνιο – Σερβία (11/10, 21:45)

4η αγωνιστική
Ρουμανία – Σερβία (14/10, 16:00)
Λιθουανία – Μαυροβούνιο (14/10, 21:45)

5η αγωνιστική
Σερβία – Μαυροβούνιο (17/11, 16:00)
Ρουμανία – Λιθουανία (17/11, 21:45)

6η αγωνιστική
Σερβία – Λιθουανία (20/11, 21:45)
Μαυροβούνιο – Ρουμανία (20/11, 21:45)


 League D 

 D1: Γεωργία, Λετονία, Καζακστάν, Ανδόρα 

1η αγωνιστική
Καζακστάν – Γεωργία (06/09, 17:00)
Λετονία – Ανδόρα (06/09, 21:45)

2η αγωνιστική
Γεωργία – Λετονία (09/09, 19:00)
Ανδόρα – Καζακστάν (10/09, 21:45)

3η αγωνιστική
Γεωργία – Ανδόρα (13/10, 19:00)
Λετονία – Καζακστάν (13/10, 19:00)

4η αγωνιστική
Καζακστάν – Ανδόρα (16/10, 17:00)
Λετονία – Γεωργία (16/10, 21:45)

5η αγωνιστική
Καζακστάν – Λετονία (15/11, 17:00)
Ανδόρα – Γεωργία (15/11, 21:45)

6η αγωνιστική
Ανδόρα – Λετονία (19/11, 19:00)
Γεωργία – Καζακστάν (19/11, 19:00)


 D2: Λευκορωσία, Λουξεμβούργο, Μολδαβία, Σαν Μαρίνο 

1η αγωνιστική
Λευκορωσία – Σαν Μαρίνο (08/09, 19:00)
Λουξεμβούργο – Μολδαβία (08/09, 21:45)

2η αγωνιστική
Σαν Μαρίνο – Λουξεμβούργο (11/09, 21:45)
Μολδαβία – Λευκορωσία (11/09, 21:45)

3η αγωνιστική
Λευκορωσία – Λουξεμβούργο (12/10, 21:45)
Μολδαβία – Σαν Μαρίνο (12/10, 21:45)

4η αγωνιστική
Λευκορωσία – Μολδαβία (15/10, 21:45)
Σαν Μαρίνο – Λουξεμβούργο (15/10, 21:45)

5η αγωνιστική
Σαν Μαρίνο – Μολδαβία (15/11, 21:45)
Λουξεμβούργο – Λευκορωσία (15/11, 21:45)

6η αγωνιστική
Μολδαβία – Λουξεμβούργο (18/11, 19:00)
Σαν Μαρίνο – Λευκορωσία (18/11, 19:00)


 D3: Αζερμπαϊτζάν, Νησιά Φερόε, Μάλτα, Κόσοβο 

1η αγωνιστική
Αζερμπαϊτζάν – Κόσοβο (07/09, 19:00)
Νησιά Φερόε – Μάλτα (07/09, 21:45)

2η αγωνιστική
Κόσοβο – Νησιά Φερόε (10/09, 21:45)
Μάλτα – Αζερμπαϊτζάν (10/09, 21:45)

3η αγωνιστική
Νησιά Φερόε – Αζερμπαϊτζάν (11/10, 21:45)
Κόσοβο – Μάλτα (11/10, 21:45)

4η αγωνιστική
Αζερμπαϊτζάν – Μάλτα (14/10, 19:00)
Νησιά Φερόε – Κόσοβο (14/10, 19:00)

5η αγωνιστική
Αζερμπαϊτζάν – Νησιά Φερόε (17/11, 19:00)
Μάλτα – Κόσοβο (17/11, 19:00)

6η αγωνιστική
Κόσοβο – Αζερμπαϊτζάν (20/11, 21:45)
Μάλτα – Νησιά Φερόε (20/11, 21:45)


 D4: Σκόπια, Αρμενία, Λιχτενστάιν, Γιβραλτάρ 

1η αγωνιστική
Αρμενία – Λιχτενστάιν (06/09, 19:00)
Γιβραλτάρ – Σκόπια (06/09, 21:45)

2η αγωνιστική
Σκόπια – Αρμενία (09/09, 19:00)
Λιχτενστάιν – Γιβραλτάρ (09/09, 21:45)

3η αγωνιστική
Αρμενία – Γιβραλτάρ (13/10, 19:00)
Σκόπια – Λιχτενστάιν (13/10, 21:45)

4η αγωνιστική
Αρμενία – Σκόπια (16/10, 19:00)
Γιβραλτάρ – Λιχτενστάιν (16/10, 21:45)

5η αγωνιστική
Γιβραλτάρ – Αρμενία (16/11, 21:45)
Λιχτενστάιν – Σκόπια (16/11, 21:45)

6η αγωνιστική
Σκόπια – Γιβραλτάρ (19/11, 21:45)
Λιχτενστάιν – Αρμενία (19/11, 21:45)


Κλήρωση για το Final-4: Δεκέμβριος 2018

Τελικοί: 5-9 Ιουνίου 2019